A régi szokásokat elevenítette fel a ma reggeli disznóvágáson az apátfalvi Hagyományőrző Csoport. A tagokat az eső sem tántorította el a munkától, mindenki szorgosan dolgozott: hurka, kolbász, májas, disznósajt és apátfalvi hájas kőttes is készült.

Már reggel 6 órakor álltak munkába a Hagyományőrző Csoport tagjai: Langó Imre elmesélte, hogy amíg a férfiak a disznó leszúrásával foglalkoztak - amelyet még pálinkával is megkereszteltek -, addig a nők a Langó Hagyományőrző Háznál sürögtek, forogtak. Hozzátette, a mai nap a jó pálinkáról is szól, ilyenkor illik egy-két kupicát elfogyasztani.

 

- A régi hagyományoknak megfelelően zajlik ez a disznóvágás - mondta Imre bácsi. - Azért gyűltünk össze, hogy mindent videóra vegyünk, s utána előadhassunk a csoportunkkal. Na meg a jó hangulatért is megérte a malacot feláldozni.

 

Mint kiderült, a közel 150 kilós jószágot gyorsan és halkan küldték örök álomra. A Hagyományőrző Ház udvarában pörzsölték meg, szalma pörzsölővel, ahogy azt annak idején is csinálták. Azonban azt is elárulta Imre bácsi, hogy fatüzelésű és gázpörkölővel fejezték be a műveletet, hogy gyorsabbak legyenek.

 

- A disznóból hurka, kolbász, májas, disznósajt, füstölt húsok is készülnek, hagyományos módon, ahogyan azt régen csináltuk. Ebédre paprikás, vacsorára pedig hurka és kolbász lesz terítéken, egy kis süteménnyel. A kántálók szármát kapnak, azonban nekik csutkadarabot csomagolunk levélbe.

 

Az asszonyok apátfalvi kőttest készítettek, amelynek különlegessége abban rejlik, hogy a megmaradt hájat is belekeverik.

- A hagyományos recept alapján készül minden, csak a pihentetett, lágy kőt-tésztát kinyújtjuk, és megkenjük a darált hájjal. Dióval, almával, de leginkább házi szilvalekvárral töltjük, majd kemencébe megsütjük - avatott be minket a népi gasztronómia részleteibe Tóth Tamás.

Forrás: makohirado.hu