A fotókat készítette Ádók Zsanett Fotográfus. 

Apátfalva, egy festői kis település Magyarország Csongrád-Csanád vármegyéjében, gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik.

A Maros folyó partján fekvő falu neve már a középkorban is ismert volt, és számos történelmi esemény színhelye volt az évszázadok során. Az itt élő emberek hagyományai és történetei mélyen összefonódnak a falu mindennapjaival. Az egyik legkiemelkedőbb látnivaló a településen a Langó-kápolna, mely nem csak építészeti szempontból jelentős, hanem a hozzá kapcsolódó legendák miatt is.

Apátfalva története

Apátfalva története egészen a középkorig nyúlik vissza. Az első okleveles adat a 14. századból maradt fenn, a község neve 1334-ben a pápai tizedlajstromban fordult elő, ekkor már közepes nagyságú Csanád megyei településnek számított.

A település az évszázadok során sokat szenvedett a különböző háborúk és természeti katasztrófák miatt, de mindig sikerült újjáépülnie és fejlődnie. A falu lakói mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkoztak, és az itt található termékeny földek biztosították számukra a megélhetést.

A török hódoltság idején Apátfalva elnéptelenedett, de a 18. század elején újra benépesült. Az ezt követő időszakban a település folyamatosan fejlődött, és a 19. század végére már jelentős gazdasági központtá vált a környéken. Ma Apátfalva egy csendes, nyugodt kis falu, ahol a hagyományok és a történelmi emlékek még mindig fontos szerepet játszanak.

A Langó-kápolna története és legendája

A Langó-kápolna Apátfalva egyik legjelentősebb műemléke. A kápolna előtt álló Langó-keresztet Langó Mihály és felesége, Balog Anna 1866-ban állíttatták fel, hogy Isten dicsőségét hirdessék. Ez a kereszt a környékbeli tanyavilágban kedvelt zarándokhelyként szolgált, de a közösség hamarosan szükségét érezte egy kápolna felépítésének is, amelyet Langó Mátyás vállalt fel saját költségén.

Langó Mátyás alapítólevelében így rendelkezett: „Én alulírt Langó Mátyás, szintén alulírt Langó András fia, rkath. hívő, apátfalvi tanyai 113. sz. lakos, Szigeti Rozália férje, 3 gyermek: András, Mátyás, és János atyja. Isten dicsőségére és a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére […] az apátfalvi határban, a makó-palotai és apátfalvakiskirályhegyesi út találkozásánál, a délkeleti szegletben a Langó családom által alapítványozott vaskereszt hátamögött saját költségemen egy kápolnát építtetek arra a célra, hogy a vidék rkat. vallású tanyai lakosságának ájtatoskodási helyül, az utasoknak viharokban némi menhelyül, az arra járó búcsúsoknak pedig üdvös betérőhelyül szolgáljon.”

A kápolna terveit Németh István építővállalkozó készítette, és ő is végezte a kivitelezést. A legendák szerint a kőkerítéssel körülvett, meszelt falú, színes üvegablakos, neogótikus kápolna építését Langó Mátyás és felesége, Szigeti Rozália fogadalmukból építtették 1900-ban. Fiuk, András, tízéves korában váratlanul megbénult, és a kezelések ellenére sem gyógyult meg. 1899-ben, egy nagy vihar alatt a fiú eltűnt a tanyáról. Bár katonák és csendőrök keresték, csak egy hosszú kutatás után találták meg egy katona segítségével a Langó-kereszt tövében. Langó Mátyás hálából építtette fel a kápolnát azon a helyen, ahol fiát megtalálták. Sajnos a fiú az építés évében elhunyt, mindössze 11 éves korában.

A kápolnát Szűcs János apátfalvi plébános szentelte fel 1900. augusztus 16-án, Havi Boldogasszony tiszteletére és búcsúnapján. Az építés évében készült el a 16 téglaoszlopos kerítés is, amelynek minden oszlopára vaskereszteket helyeztek. A helyiek kedvelték és sajátjukként tekintettek a kápolnára, amely fehérre meszelt falával, színes üvegablakaival és neogótikus stílusával valóságos ékszerként illeszkedik a tájba. Az épület arányos, kellemes hatású, csúcsíves ablakaival és ívsoros főpárkányával kiemelkedik a környezetéből.

Napjainkban évente háromszor miséznek a Langó-kápolnában: búzaszentelőkor, Havi Boldogasszony ünnepén és az azt követő terményáldás alkalmával.

Megközelítés

Apátfalva könnyen megközelíthető autóval és tömegközlekedéssel egyaránt. A falu a 43-as főút mentén található, Szegedtől mintegy 25 kilométerre keletre. Autóval érkezve a főútról letérve, jól kiépített utak vezetnek a település központjába, ahol a Langó-kápolna is található.

Tömegközlekedéssel Szegedről indulnak rendszeres buszjáratok Apátfalvára. A falu központjában leszállva egy rövid sétával elérhető a kápolna. A helyi lakosok vendégszeretete és a festői környezet teszi igazán különlegessé a látogatást.

Apátfalva és a Langó-kápolna látogatása nem csak egy történelmi és kulturális utazás, hanem egy lehetőség arra, hogy megismerjük a helyi legendákat és hagyományokat. A település gazdag múltja és a kápolnához fűződő történetek különleges élményt nyújtanak minden idelátogató számára.